SSL gün geçtikçe dahada popüler bir hal almaya başlıyor. Önceleri sadece e-ticaret sitelerinde tercih edilen SSL, Google Chrome güvenli değil uyarısı vermesi ve SEO’da önemli bir yer almasıyla birlikte birçok sitede tercih edilir hale geldi. SSL için ücretli veya ücretsiz çözümler bulunmakta. E-Ticaret siteleri öncelikli olarak ücretli seçeneği tercih etmeliler. Ücretsiz ssl kurulumu nasıl yapılır? başlıklı yazımda SSL kurulumu üzerine bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda CloudFlare bize sunmuş olduğu ücretsiz SSL‘i wordpress sitemize nasıl kurarız ona değineceğiz. CloudFlare ücretsiz SSL kullanmak için öncelikle Cloudflare kullanıyor ve sitemizi tanımlamış olmamız gerekmekte. Bir başka yazım olan Ücretsiz Cloudflare CDN kurulumu yazımı inceleyerek bu adımları tamamlayabilirsiniz.CloudFlare panelimize giriş yaptığımızda Crypto menüsünü seçiyoruz. Bu menü altında bulunan SSL kısmından Flexible işaret hale getirip ayarlarımızı kaydediyoruz.

Cloudflare flexible ssl kurulumu

Bir diğer ayar yapacağımız menü ‘ Page Rules ‘ bu menü altında bulunan Create Page Rule butonuna tıklayarak sayfalarımız için bir kural oluşturacağız. Karşımıza gelen kural ekranında ilk alanda alan adımızı ekleyeceğiz. Ekleme şeklimiz şu şekilde olacak http://*.sercansevincer.com.tr/* yıldızları belirtmeyi unutmuyoruz. Bir sonraki satırda belirtilen Then the settings are kısmında Always use https seçeneğini seçmemiz gerekmekte ayarlarımızı bu şekilde yaptıktan sonra Save and Deploy diyerek işlemi tamamlamış oluyoruz.

Cloudflare panelinde yapacağımız işlem bu kadar. Bundan sonra ki işlemlerimizi wordpress kurulu sitemiz üzerinden devam edeceğiz. WordPress sitemize SSL kullanmamız için 2 tane eklenti kurmamız gerekmektedir.  1. WordPress HTTPS (SSL)
  2. Really Simple SSL

WordPress HTTPS(SSL)

Bu eklentiyi kurduktan sonra ilk olarak WordPress HTTPS(SSL) ayarlarını yapacağız. Panelimizde bulunan HTTPS eklenti menüsünü seçiyoruz. Bu menü altında tek yapmamız gereken işlem Proxy ayarını yes olarak seçip save changes yazarak ayarlarımızı kaydetmek. SSL host kısmında web site adresiniz olduğunu her ihtimale karşı kontrol edebilirsiniz.

 

HTTPS Proxy ayarları

Really Simple SSL

Really Simple SSL eklentisini sistemimize kurup aktif ettiğimizde artık WordPress sitemizde cloudflare destekli ücretsiz ssl kurulumunu tamamlamış oluyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir