Bu yazımızda PHP dilini kullanarak uzak MySQL bağlantısını nasıl yaparız ve CPanel üzerinden uzak MySQL bağlantısı için izin nasıl verilir buna değineceğiz.

  1. CPanel üzerinden uzak MySQL bağlantısına izni verme
  2. PHP ile uzak mysql bağlantısı kurma

Burada belirtmeliyim ki static ip kullanmıyorsanız ip üzerinden izin verirken ip adresiniz değiştiğinde tekrar belirtmeniz gerekecektir. Alt yapı sağlayıcınızdan sabit bir ip talep ederek o ip üzerinden giriş iznine ulaşabilir veya uzak MySQL bağlantısı ayarları yaparken bir ip serisine izinler verebilirsiniz. En güvenli yol tek bir static ip üzerinden izin vermektir.  1. CPanel üzerinden uzak MySQL bağlantısına izin verme

Sunucu veya host hizmeti aldığımız firmamızın bize vermiş olduğu panel üzerinden CPanel girişimizi gerçekleştiriyoruz. CPanel ekranımızda ‘ veritabanları ‘ veya ingilizce olarak ‘ databases ‘ menüsü altında ‘ Uzak MySQL ‘ veya ‘ Remote MySQL ‘ şeklinde bir alt menü görebilirsiniz. İsterseniz CPanel üzerinde bulunan arama yerinden aratarak bu menü başlıklarına ulaşabilirsiniz.
CPanel üzerinden ücretsiz SSL kurulumu hakkında ki yazımı incelediniz mi?

Uzak mysql bağlantısı adım 1

Uzak MySQL menüsüne giriş yaptığımızda karşımıza önceden izin verilmiş IP adresleri gözükebilir. Bu panel üzerinden kendi ip adresimizi direk yazarak öğrenebiliriz. IP adresinizi öğrenmek için google üzerinden what my ip yazarak sorgulatabilirsiniz. Alt yapı sağlayıcınız üzerinden almış olduğunuz static ip kullanıyorsanız bu ip üzerinden kendinize izin vermeniz daha sağlıklı olacaktır.

Bir ip serisine izin vermek isterseniz ise yüzde işareti karakterini (%) joker karakter olarak kullanabilirsiniz. Örneğin, 192.68.0 ile başlayan tüm IP adreslerinden erişime izin vermek için, 192.68.0.% değerini girin.


2. PHP ile uzak MySQL bağlantısı kurma

$servername = “izin verdiğiniz ip adresi”;

$username = “Veritabanı Kullanıcı Adı – Localhost üzerinde ki root gibi”;

$password = “şifreniz”;

$dbname = “veritabanı ismi”;

$conn = new mysqli($servername, $username, $password,$dbname);
mysqli_set_charset($conn,”utf8″);

if ($conn->connect_error) {

die(“Connection failed: ” . $conn->connect_error);

}

Yukarıda ki kod bloğunu uzak MySQL bağlantısı gerçekleştirmek için kullanabilirsiniz. Veritabanı bağlantısı gerçekleştirdiğinizde artık normal bir kullanıcı gibi siz de veritabanı üzerinde bulunan tablolara erişim sağlamış olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir