WordPress sitemizi kurduk her şey bitmiyor. Bununla birlikte web sitemizi Google üzerinde tanıtmamız gerekiyor. Hazırladığımız web sitemizi Google arama motoruna tanıttıktan sonra sitemizde bazı güncellemeler yapmak zorunda kalabiliyoruz. Bu güncellemeler sonucunda bazı link yapılarımız değişikliğe gidebiliyor. Bu değişiklikleri Google a bildirmemiz gerekiyor. 301 yönlendirmelerini bazı 404 sayfalarımız içinde kullanabiliriz.

Eklenti ile 301 yönlendirmesi yapma

Redirection, wordpress 301 eklentileri arasında en çok tercih edilen yönlendirme eklentilerinden bir tanesidir. Redirection eklentisini Araçlar menüsü altında bulunmaktadır. Redirection menüsü oldukça sadece ve 301 yönlendirmesi içerisinde birçok kuralda tanımlayabiliyoruz. Biz 301 yönlendirmesi adı altında sadece kuralsız link yönlendirmesini yapacağız.

Redirection yönlendirme ekranı
301 yönlendirme ekranı

Source URL kısmı hatalı veya yönlendirmek istediğimiz URL yazacağımız alan bundan sonra sadece 301 yönlendirmesi yapacağımız için diğer seçenekleri değiştirmeden Target URL kısmına yeni URL  adresimizi yazıyoruz ve Add redirect butonuna tıklayarak 301 yönlendirmemizi sistemimize kaydetmiş oluyoruz. Farklı ayarlar yapmak isterseniz Add redirect butonu yanında ki ayarlar ( çark ) butonuna tıklayarak gelişmiş ayarlara ulaşabilirsiniz.

HTACCESS ile 301 yönlendirmesi (eklentisiz) yapmak

WordPress alt yapılı sitemizde eklentiler ile birçok şeye müdahale etmemiz mümkündür. Fakat ne kadar az eklenti kullanırsak sitemizin hızını ve işlevselliğini o kadar çok optimize etmiş olacağız. Eklentiler sitemizin hızını etkilediğinden ne kadar az eklenti kullanırsak SEO içinde o kadar iyi olacaktır. Site hızlandırma teknikleri hakkındaki yazımı okuyabilirsiniz.

Eklentisiz 301 yönlendirmesi yapmak için sitemizin ana dizininde bulunan .htaccess dosyası içerisinde belirli kodlar ekleyebiliriz. Bu sadece eklentisiz hızlı bir çözüm ile 301 yönlendirmelerimizi yapmış olacağız.

Redirect 301 /yonlendirilmek-istenen-sayfa.html  www.siteadresiniz.com/yeni-yonlenen-safya.html

.htaccess dosyamızın içine üstteki kodu ekleyip gerekli yerleri düzelttikten sonra artık sayfamızı istediğimiz başka bir sayfaya yönlendirmiş olacağız. Yukarıda ki örnekte yonlendirilmek-istenen-sayfa.html alanı hatalı olan veya bu url başka bir url eklemek istediğimiz alan daha sonrasında yeni sayfayı sitemizin adını kullanarak belirtebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir