Sercan Sevinçer

Ortaokul yıllarında girmiş olduğum teknoloji dünyasında, teknoloji gibi sürekli kendimi geliştirmeye devam ederek farklı alanlarda kendimi geliştirmeye çalıştım. Bu alanlar içinde masaüstü programlama dahilinde, web, mobil, ve oyun sektörü bulunmakta. Web alanında PHP, CSS, JS gibi dillerde tecrübeler edindikten sonra sıfırdan kod yazmanın ameleliği beni yoracak olacak ki. Hazır sistemler tanışmam beni bu gerçeklik ile yüzleştirdi. Sıfırdan yazabileceğimiz her şeyi hazır sistemleri kullanarak piyasaya çalışır bir vaziyette sunabilirdik. Gerekirse bu hazır sistemlerin bazı kısımlarını alarak tamamen sıfırdan yazmaya gerek kalmadan yenilikler üretebilirdik. Örneğin sadece wordpress yönetim panelini alarak kendi temamızı veya eklentilerimiz inşa edebiliriz.

Hazır sistemler arasında joomla, VBulletin gibi sistemleri de deneyimledim fakat WordPress dünya genelinde gelişmesini büyük bir kararlılıkla sürdürünce ağırlığımı bu tarafa vermeye karar verdim. Şu anda dünyada ki sitelerin %33 wordpress alt yapısını kullanmakta bu da azımsanacak bir rakam değil dünya geneline baktığımızda.

WordPress kendi içerisinde wordpress core geliştiricileri, tema geliştiricileri, eklenti geliştiricileri olarak birçok farklı kulvara ayrılabilmekte. Açık kaynak kodlu bir içerik yönetim sistemi olan wordpress üzerinde birçok alanda kendime edindiğim deneyimleri sercansevincer.com.tr blog sitemde sade bir tema üzerinde paylaşmaya çalışacağım. Günümüzde insanlar teknoloji konusunda edindikleri bilgileri her ne kadar paylaşmak istemeseler de (belli bir kesim) ben bilginin ve sevginin paylaştıkça çoğalacağına inanan kesim olarak en ufak bilgiyi bile paylaşma taraftarıyım.

Zaman zaman deneyimlemiş olduğum android studio, unity gibi hem mobil hem oyun sektörüne yönelik bilgilerimde mevcut belki yeri geldiğinde hafızamda kalan bu bilgileri de burada paylaşarak hiç değilse giriş seviyesinde merakı olan arkadaşlara kolay bir anlatım ile bir şeyler sunabilirim. Son yıllarda aldığım doygunluk neticesinde artık wordpress alt yapısı sularında gezinerek tema, eklenti ve wordpress alt yapısını kullanarak web siteleri, projeler hazırlamayı tercih ediyorum.