Merhaba arkadaşlar bu yazımızda CloudFlare’nin bize sunmuş olduğu ücretsiz plan üzerinden web sitemize CDN kurulumu gerçekleştireceğiz. CloudFlare bizlere sadece CDN hizmeti değil birçok hizmette sunmakta bunların arasında

 • Cache hizmeti
 • HTML, CSS, JS dosyalarını sıkıştırma
 • Saldırılara karşı güvenlik duvarı

Bu hizmetleri CloudFlare bizlere ücretsiz planında sağlamaktadır. Biz bu yazımızda ücretsiz cloudflare cdn kurulumu nasıl yapılır bunun üzerine duracağız. Cloudflare paneliyle ilgili sorularınız olursa yorum yazabilirsiniz.
Öncelikle yapmamız gereken CloudFlare kendi sitesinden ücretsiz bir hesap oluşturuyoruz. Hesabımızı oluşturduktan sonra cloudflare sitesinden login diyerek kendi panelimize giriş sağlıyoruz. Panelimize giriş yaptığımızda bizi karşılayacak olan ekran aşağıda ki gibidir.

Ücretsiz CloudFlare CDN kurulumu nasıl yapılır

Ben kendi sitemi daha önce onayladığım için alan adım olan sercansevincer.com.tr Active olarak gösterilmektedir. Biz bu panelde sağ köşede bulunan  ” + Add a Site ” düğmesine tıklayarak sitemizi eklemek için bir adım daha ilerlemiş olacağız.

Ücretsiz cloudflare cdn kurulumu

Karşımıza çıkan bu ekranda web sitemizin alan adını yazıp ” Add Site ” düğmesine tıklayarak kurulum işlemine devam ediyoruz. Bundan sonra ki panelde sizden yazmış olduğunuz alan adının dns kayıtlarını değiştirmeniz gerektiğini hatırlatacak o adımda Next diyerek cloudflare ücretsiz cdn kurulumu işlemine devam ediyoruz.

Cloudflare CDN kurulumu ücretsiz plan secimi

Karşımıza çıkan bu ekranda CloudFlare bizlere 4 adet plandan birini seçmemizi istiyor. Bu planlarda FREE olanını seçerek CloudFlare cdn ücretsiz kurulumu  nasıl yapılır yazımıza devam ediyoruz. Ücretsiz CloudFlare paketinin içinde

 • Global CDN kullanımı
 • DDOS Saldırılarına karşı önlem
 • Ücretsiz paylaşımlı SSL sertifikası
 • Cache sistemi
 • Sıkıştırma işlemleri

Ücretsiz olarak sunulan paketin içerisinde yukarıda belirttiğim özelliklerin dışında birçok özellik bulunmaktadır. Kişisel veya orta trafikli sitelerimizde mutlaka işimizi görecektir.  Ücretsiz planımızı seçtikten sonra ” Confirm Plan ” diyerek bir sonraki adıma geçiş sağlıyoruz.CloudFlare CDN Kurulumunda DNS ayarları

Bir diğer adım olarak sizlere 2 adet farklı DNS adresi verilecek. Bu iki adet birbirinden farklı DNS adreslerinizi alan adını aldığınız firma üzerinden işlem yaparak CloudFlare vermiş olduğu DNS kayıtlarına yönlendirme yapmanız gerekmektedir. DNS kayıtları ortalama 24 saat içerisinde işlem görecektir. Bu yönlendirmeleri yaptıktan sonra CloudFlare panelinize giriş yaparak ” Overwiev ” paneliniz üzerinden bulunan ” Re-Test “ düğmesine tıklayarak durumu kontrol edebilirsiniz.

Yukarıda bulunan işlemleri yaptıktan sonra ücretsiz CloudFlare CDN kurulumunu gerçekleştirmiş oluyoruz. Bu durumun kontrolu için bu linke tıklayarak bulunan yerde web sitenizi yazarak kontrol sağlayabilirsiniz.

Verdiğim linkte test işlemi yaptığınızda karşınıza gelen ekranda Server => cloudflare şeklinde bir çıktı alıyorsanız. CDN aktif olarak çalışmaktadır.

CloudFlare paneli üzerinden cloudflare sunmuş olduğu birçok özelliğe ulaşabilir ve deneyimleyebilirsiniz. Sormak istediğiniz sorular olursa yorum yazabilirsiniz.

 1. Kendi hostunda SSL desteği olanlar için CLOUDFLARE ayarları nasıl yapılır hakkında doğru düzgün bir bilgi yazısı yok, herkes aynı metini kelime oyunları değişikliği ile tekrar yayınlamış.
  Hostum SSL sağlıyor, buna rağmen ;
  1) CLOUDFLARE + CLOUDFLARE ssl kullanmak istersek ne yapmalıyız?
  2 Sadece CLOUDFLARE kullanıp ama SSL ‘li kendi hostumuzdan kullanmak istersek nasıl br ayar yapılmalı?

  1. Merhaba
   1. Sorunuzun cevabı için cloudflare ücretsiz ssl kurulumu yazımı inceleyebilirsiniz.
   2. Sorunuzun cevabı ücretsiz ssl kurulumu nasıl yapılır yazımda görebilirsiniz. Kullanmak istediğiniz ücretsiz ssl kurmanız ve bu yazımda belirttiğim CDN kurulumunu yaparak farklı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir