SSL Nedir?

  • SSL sertifikaları sitelerinizin doğruluğunu kontrol eden ve iki nokta arasındaki veri iletişimini şifreli olarak yaparak güvenli bir şekilde iletilmesini sağlayan bir üründür. Bilinmesi gereken önemli nokta ise SSL sertifikaları hiç bir zaman yazdığınız kodun veya web sitenizin güvenliğini sağlamaz.
  • SSL sertifikaları sundukları garantiye, destek hizmetine ve ek özelliklere göre farklılık arz etmektedirler. Temelde tüm sertifkaların sağladığı avantajlar aynıdır.
  • TrustSafe, Rapid ürünleri, SSL kullanmak isteyen tüm tekil internet adresleri için uygundur.
  • Wildcard SSL ürünleri internet adresindeki alt isimleri(sub domainleri) de destekler.
  • SSL ağ üzerindeki veri transferi sırasında güvenlik ve gizliliğin sağlanması amacıyla Netscape tarafından geliştirilmiş bir güvenlik protokolüdür.Ücretsiz SSL Kurulumu Nasıl Yapılır?

Web sitemize ücretsiz SSL kurulumu için https://www.sslforfree.com/  sitesini kullanabiliriz. SSL kurulumunu tamamlayabilmemiz için Cpanel erişimimizin olması gerekmektedir. Öncelikle  adrese giriş yaptıktan sonra karşımıza gelen ekranda web sitemizin adresini yazarak ‘ Create Free SSL Certificate‘ butonuna tıklıyoruz.

SSL for free wordpress

İkinci adım olarak kurulum yöntemi seçmemizi istiyor. Biz bu yazımızda ücretsiz ssl kurulumunda kullanacağımız yöntem ‘ Manual Verification ‘ olan yani manuel olarak kurulum gerçekleştireceğiz. Burada bulunan yöntemler arasında sırasıyla otomatik ftp bağlantısı şeklinde, manuel ve manuel dns ayarları sayesinde gerçekleştirebiliriz.

SSL for free ikinci adım

Manuel kurulumu seçtikten sonra ‘ Manually Verify Domain ‘ butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçiş yapmış olacağız. Bu adımda yapmamız gereken FTP üzerinden veya Cpanel üzerinden hesabımızın ana dizinine girerek yok ise birkaç klasör oluşturmamız gerekecek.

SSL Step 3Öncelikle bu ekrana geldiğimizde 1. adımda ssl sertifakasyonun bilgileri yer almakta Download yazan yere tıklayarak bu dosyayı indiriyoruz. Daha sonra eğer web sitemizin bulunduğu ana dizinde “.well-known” klasörü yoksa oluşturmamız gerekiyor. Bu oluşturduğumuz klasörün içerisine bu isimle ” acme-challenge “ bir klasör daha oluşturacağız ve en son oluşturmuş olduğumuz ” acme-challenge ” klasörünün içerisine indirmiş olduğumuz sertifakasyon dosyasını yüklüyoruz.

Yükleme işlemi doğru bir şekilde tamamlandıysa 5. adımda bize verilen linke tıklayarak doğruluğunu onaylamış oluyoruz. Eğer bu linke tıkladığımızda yüklediğiniz dosya size indirme olarak gözüküyorsa kurulum başarılı bir şekilde gerçekleşmiştir.

Kurulum gerçekleştikten sonra sayfanın son kısmında gözüken yerden ” Download SSL Certificate ” diyerek SSL sertifikamıza ait olan kodları göreceğiz.

SSL for step 4

Yukarıda ki ekranı gördükten sonra artık CPANEL ekranımıza geçebiliriz. CPANELde bulunan güvenlik bölümü altında ki SSL/TLS giriş yapıyoruz.

ssl-tls-for-free

Bu ekranda bulunan Siteniz için SSL yükleyin ve yönetin bölümüne giriş yapıyoruz.

SSL step for 4

Bu ekranda sırasıyla sslforfree ekranımızda bulunan bilgileri kopyala yapıştır yaparak giriş yapıyoruz. Etki alanı seçiminde ise yüklemek istediğimiz alan adını seçmemiz yeterli. Gerekli alanları doldurduktan sonra SSL yüklememiz gerçekleşmiştir.
Bu yükleme sonrasında web sitemizin URL yapısını değiştirerek http olan kısmı https olarak değiştirmemiz yeterli olacaktır. WordPress alt yapısını kullanıyorsanız Really simple SSL eklentisini kullanarak hızlı bir yönlendirme sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir