Wordpress

Woocommerce Ücretsiz Kargo Aktifken Diğer Yöntemler Gözükmesin

WordPress alt yapılı sitelerimizde çok popüler olan Woocommerce eklentisini kullanarak web sitelerimizi E-Ticaret siteleri haline kolaylıkla getirebiliyoruz. Birçok E-Ticaret sistemlerinde olan özellikleri ücretsiz bir şekilde Woocommerce bize bu imkanı sağlıyor. Fiziksel veya dijital ürünlerinizi rahatlıkla listeleyebiliyor, çeşitli ürün varyasyonları ile satışa açabiliyorsunuz. Ücretsiz kargo, kargo ücretleri gibi gönderim işlemlerini istediğiniz gibi tanımlayabiliyorsunuz. Bu yazımda Woocommerce ücretsiz kargo aktifken diğer yöntemler gözükmesin diye istediğimizde bunu nasıl aktif edebileceğimizi açıklayacağım.

Woocommerce eklentisi içerisinde Ücretsiz Kargo ayarlarımızı yaptığımızda ve diğer sabit kargo ücreti gibi ayarlarımızı yaptığımız zaman sepet sayfasında ve ödeme ekranlarımızda karşımıza aşağıda paylaşmış olduğum görüntü ortaya çıkacaktır. Fakat birçok insan ücretsiz kargo aktifken neden diğer seçenekler gözüküyor diye sizlere şikayette bulunabilir. Biz de bu yüzden tema klasörümüz içerisinde yer alan functions.php dosyamızın içerisinde Ücretsiz Kargo aktifken diğer alanların gözükmemesi için bir kod parçacığı ekleyeceğiz.

Woocommerce Ücretsiz Kargo

Çoğu yazımda uyardığım gibi giriş seviyesi kod bilginiz yoksa işlemleri yaparken yedek almayı unutmayınız. Ekleyeceğimi 2 adet kod bloğu paylaşımı gerçekleştireceğim. Bu kod blokları Woocommerce sürümlerine göre değişiklik göstermektedir. Siz hangisinin aktif olarak çalıştığını deneyimleyerek öğrenebilirsiniz. İsterseniz temanızın içerisinde bulunan functions.php dosyanızın en sonuna 2 kod bloğunu ekleyerek de hızlıca çözüme ulaşabilirsiniz.  Sizlere vereceğim kod bloklarının detaylarına Woocommerce sitesinin kendi dökümanları arasında da ulaşım sağlayabilirsiniz.

add_filter( 'woocommerce_package_rates', 'hide_shipping_when_free_is_available', 10, 2 );
 
function hide_shipping_when_free_is_available( $rates, $package ) {
 

if ( isset( $rates['free_shipping'] ) ) {
 

unset( $rates['flat_rate'] );
 

$free_shipping = $rates['free_shipping'];
$rates = array();
$rates['free_shipping'] = $free_shipping;
}
 
return $rates;
}
function my_hide_shipping_when_free_is_available( $rates ) {
  $free = array();
  foreach ( $rates as $rate_id => $rate ) {
    if ( 'free_shipping' === $rate->method_id ) {
      $free[ $rate_id ] = $rate;
      break;
    }
  }
  return ! empty( $free ) ? $free : $rates;
}
add_filter( 'woocommerce_package_rates', 'my_hide_shipping_when_free_is_available', 100 );

Yukarıdaki kodları wp-content/themes/tema-adiniz/functions.php dosyanızın içerisine CPanel üzerinden veya ftp ile bağlantı sağlayarak gerçekleştirebilirsiniz. Arzu ederseniz wordpress panelinize giriş yaptıktan sonra Görünüm/Tema Düzenleyici kısmına giriş yaptığınızda sağ tarafta bulunan Tema İşlevleri menüsünden functions.php dosyanıza ulaşım sağlayabilirsiniz. Functions.php dosyanızın en alt kısmına bu kodları eklemeniz daha sağlıklı olacaktır.

Woocommerce Ücretsiz Kargo Aktifken Diğer Yöntemler Gözükmesin

Kodlarımızı doğru bir şekilde ekledikten sonra kontrol işlemlerinizi yaparken cache temizlemeyi ürünleri yeniden eklemeyi unutmayınız. Deneme işlemlerinizi bu şekilde yaparsanız sağlıklı sonuçlar alacaksınızdır. En kötü ihtimal tarayıcınızın gizli sekmesi üzerinden gerekli kontrolleri sağlamanız daha sağlıklı olacaktır. Adımlarımızı doğru yaptığımız taktirde ücretsiz kargo aktiften diğer ödeme yöntemleri gözükmeyecektir ve aşağıda paylaşmış olduğum gibi bir görsel çıktısı elde etmiş olacaksınız.

Woocommerce sadece ücretsiz kargo göstermek

Woocommerce ilgili ürünlerde ürün kategorisine ait ürün göstermek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir