"Enter"a basıp içeriğe geçin

Woocommerce ürün ekleme

Woocommerce, WordPress sistemler ve birçok farklı sistem için sunulmuş bir e-ticaret eklentisidir. Woocommerce eklentisini kullanmış olduğunuz CMS sistem için seçerek yükleyip kullanabilirsiniz. Bu eklenti sayesinde internet üzerinden satmak istediğiniz ürünlerinizi sergileyebilir satış için sunabilirsiniz. Bu yazımda WordPress üzerinde Woocommerce eklentisine değineceğim.

  1. Woocommerce kurulumu
  2. Woocommerce mağaza ayarları
  3. Woocommerce basit ürün ekleme

Woocommerce Kurulumu

WordPress alt yapısına sahip sitemize giriş yaptıktan sonra Eklentiler -> Yeni ekle diyerek WordPress’in eklenti araması yapabileceğimiz ekran karşımıza geliyor burada birçok eklenti mevcut. Biz burada sağ üst kısımda bulunan arama kısmına ” Woocommerce ” yazarak eklentimizi buluyoruz. Karşımıza gelen “Woocommerce” eklentimizin sağ üst köşesinde bulunan ” Hemen Yükle ” butonuna tıklayarak yükleme işlemini başlatıyoruz. Yükleme bittikten sonra ” Etkinleştir ” butonu çıkıyor. Etkinleştir diyerek woocommerce mağaza ayarları yapabileceğimiz sayfaya geçiş sağlıyoruz.

 

Woocommerce mağaza ayarları

Mağazanızın temel ayarlarını bu ekrandan girerek gerçekleştirebilirsiniz. Mağaza adresiniz, satışlarda kullanacağınız para birimi ve hangi tür ürünleri satmak istediğinizi ayarlayabilirsiniz. Diğer adımlara geçerek ödeme yöntemlerinizi belirleyebilirsiniz. Sanal pos sistemi kullanacaksanız ödeme sistemlerini başlangıçta kapatabilirsiniz. Diğer adım olarak gönderim kısmında kargo tipinizi ve ücretlerinizi belirtebilirsiniz. Diğer adımlarda Woocommerce eklentisinin sizler için önerdiği eklentileri bulabilirsiniz. Kullanmak isterseniz kurulumları yaparak devam edebilir veya adımları atlayarak kurulumu başarılı bir şekilde sonlandırabilirsiniz.

Woocommerce basit ürün ekleme

Sitenize ürünlerinizi yönetici panelinden kolayca ekleyebilirsiniz. Bunun için wordpress panelinizde Woocommerce eklentinizi kurduktan sonra Woocommerce eklentisi için özel bir menü eklenecektir. Bu menü başlıkları woocommerce ve ürünler şeklindedir. Woocommerce menüsü altında mağazamızın temel ayarlarını yapabilir ve eklentimize yönelik ayarları güncelleyebiliriz. Biz burada sitemize ürün eklemek için ” Ürünler ” menüsünü tercih edeceğiz. Ürünler menüsü altında ” Tüm ürünler ” diyerek sitemize eklediğimiz bütün ürünleri görebiliriz. ” Yeni Ekle ” diyerek ürün ekleyeceğimiz sayfaya ulaşacağız.

Woocommerce Ürün Ekleme
Woocommerce Ürün Ekleme

 

Ürün ekleme sayfasında Ürün adı, ürün açıklaması, ürün kategorisi, ürün görseli, ürün galerisi gibi içerik bazlı bilgileri girebilirsiniz. Önemli ve can alıcı kısım woocommerce eklentisinin bize sunmuş olduğu kısım ürün açıklama kısmının altında bulunan “ürün verisi” kısmıdır. Bu kısımda ürünümüzün fiyatını, stok ve gönderim bilgileri gibi birçok özelliği belirleyebiliriz. Ürün verisi kısmında; Basit ürün, varyasyonlu ürün, gruplandırışmış ürün, harici/bağlantılı ürün gibi ürün tipleri bulunmaktadır. İhtiyacımıza göre bu ürün tiplerinden seçim yaparak işlemimize devam edebiliriz. Bu yazımızda basit ürün ekleme üzerine odaklandığımızdan ürün tipimiz ” basit ürün ” olarak kalacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir