WordPress bakım modu genellikle siteniz üzerinde bir çalışma gerçekleştireceğiniz zaman kullanabileceğiniz bir yöntemdir. Bu yöntemi kullandığınız sitenize giren kişiler hazırlamış olduğunuz bakım modu sayfasını ziyaret ederek bir bilgilendirme görürler. Farklı bakım modu sayfaları sitenizi ziyaret eden ziyaretçilerin daha fazla sitenizde kalmasını sağlayabilir.

Bu yazımızda wordpress bakım modunu eklentili veya eklentisiz nasıl etkinleştirebiliriz bunları anlatmaya çalışacağım. WordPress kullanıcıların çoğu yapacakları işlemlerde eklenti kullanmak istemezler bunun sebebi sunucu üzerine yük bindirerek sitelerinin yavaşlaması engellemektir. Fakat siteniz çok fazla eklentiyle çalışmıyorsa bu bakım modunu isterseniz eklenti kullanarakta halledebilirsiniz.  1. WordPress bakım modu eklentisiz
  2. WordPress bakım modu eklentili

WordPress güncellemeleri sırasında oluşabilecek bakım modu hatası mevcuttur. Bu hatayla ilgili sitemde bulunan Fix Briefly Unavailable for Scheduled Maintenance Error in WordPress başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

WordPress bakım modu(eklentisiz)

WordPress sitemizde birçok duruma .htaccess veya function.php dosyalarımızı kullanarak değişiklik sağlayabiliriz. .htaccess dosyası wordpress sitemizin kurulu olduğu(public_html) ana dizinde bulunur. Function.php dosyamız kullanmış olduğumuz tema klasörünün içinde ulaşım sağlanır haldedir.

Eklentisiz bir şekilde aktif edebilmemiz için bu sefer tema klasörümüzün içinde bulunan function.php dosyasına müdahalede bulunacağız.

// Bakım modu aktif
function wp_maintenance_mode() {
if (!current_user_can(‘edit_themes’) || !is_user_logged_in()) {
wp_die(‘<h1>Sitemiz Bakım modunda</h1><br />Sitemiz üzerinde çalışıyoruz, bizi daha sonra ziyaret etmeyi unutmayın.’);
}
}
add_action(‘get_header’, ‘wp_maintenance_mode’);

Yukarıda vermiş olduğum kod bloğunu kullanarak wp_die(); içerisinde vermiş olduğunuz mesajı görüntüleyebilirsiniz. Arzu ederseniz bu kısıma başka hazırladığınız bir sayfayı da çağırarak bakım modu sayfanızı düzenleyebilirsiniz.WordPress bakım modu(eklentili)

Under Construction eklentisini kullanarak wordpress sitenizi bakım moduna alabilirsiniz. Bu eklenti sayesinde bakım modu sayfanızı ne kadar süre yayında tutmak istediğinizi belirtebilir ve eklenti içerisinde bulunan hazır tasarımları kullanarak hızlı bir şekilde bakım modu sayfanızı oluşturabilirsiniz. Aynı zamanda bakım modu sayfanız için mobile desteği bulunmaktadır.

Wordpress bakım modu tasarım
Eklenti içinde bulunan örnek tasarım

Under Construction eklentisini indirmek için tıklayın.

Bakım modu ile ilgili kullandığınız farklı eklenti önerileriniz veya hazırladığınız tasarım şablonları varsa yorum kısmından paylaşımda bulunabilirsiniz. Unutmayın bilgi paylaştıkça çoğalır! 

Yorum yapmayı unutmayın ☻

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir