WordPress açık kaynak kodlu bir içerik yönetim sistemi olarak günümüzde popülaritesini koruyan bir sistem. İnsanlar wordpress için temalar ve çeşitli eklentiler ile bu topluluğa yardımcı olmaya devam ediyorlar. Bunun haricinde tema ve eklenti yazma sırasında bizlere yardımcı olabilecek çeşitli frameworkler mevcut. Bu frameworklerden en çok bilineni Redux Framework olsa da insanların kullanımı için çeşitli frameworkler mevcuttur.

Bu yazımızda biz Codestar Framework üzerinde duracağız. Daha önceleri bütün seçenekleriyle birlikte ücretsiz olarak sunulurken, yeni güncellemesiyle birlikte bazı özelliklerini kullanmamız için bizden ücret talep etmektedir.

Codestar framework premium
Codestar framework

Yukarıda ki görselde de göreceğiniz üzere eskiden ücretsiz versiyonu ile bizlere birçok seçeneği sunmaktaydı. Fakat Codestar framework‘ün ücretsiz versiyonu ile temamız için bir panel oluşturabilir. Birçok seçeneğe müdahalede bulunabiliriz.Codestar Framework Kurulumu

Codestar framework’ü temamıza kurmak için web sitesine giriş yaptığımızda karşımıza çıkan ‘ Dowload Free Version’ butonuyla github üzerinde bulunan indirme sayfasına ulaşabiliriz. İsterseniz buraya tıklayarak github sayfasına direk gidebilirsiniz.

 1. İndirmiş olduğunuz dosyaları “ /wp-content/themes/theme-name/inc/codestar-framework ” bu yolu izleyerek codestar-framework klasörü altına alıyoruz.
 2. Temamızın içinde bulunan functions.php dosyamızın içerisine girerek
  require_once get_theme_file_path() .‘/inc/codestar-framework/codestar-framework.php’;
  bu kod bloğunu ekliyoruz. Eğer dosyayı çağırma sırasında (local üzerinde) sıkıntı yaşarsanız get_theme_file_path() yerine get_template_directory() yazarak işleme devam edebilirsiniz.
 3. Son olarak functions.php dosyamızın içine girerek en alta aşağıda ki bloğu ekliyoruz. İsterseniz buraya tıklayarak da ulaşabilirsiniz.
  // Control core classes for avoid errors
  if( class_exists( 'CSF' ) ) {
  
   //
   // Set a unique slug-like ID
   $prefix = 'my_framework';
  
   //
   // Create options
   CSF::createOptions( $prefix, array(
    'menu_title' => 'My Framework',
    'menu_slug' => 'my-framework',
   ) );
  
   //
   // Create a section
   CSF::createSection( $prefix, array(
    'title' => 'Tab Title 1',
    'fields' => array(
  
     //
     // A text field
     array(
      'id'  => 'opt-text',
      'type' => 'text',
      'title' => 'Simple Text',
     ),
  
    )
   ) );
  
   //
   // Create a section
   CSF::createSection( $prefix, array(
    'title' => 'Tab Title 2',
    'fields' => array(
  
     // A textarea field
     array(
      'id'  => 'opt-textarea',
      'type' => 'textarea',
      'title' => 'Simple Textarea',
     ),
  
    )
   ) );
  
  }

Bu adımları uyguladığımızda artık Codestar Framework‘ü temamız için kurmuş oluyoruz. WordPress panelimize girdiğimizde panel üzerinde en altta Theme Options menüsü olarak karşımıza çıkacaktır.

Bir başka yazımızda Codestar Framework’ün fieldlarını kullanarak veri alma ve işleme üzerine bir yazımız olacaktır. Sizler o zamana kadar kullandığınız başka frameworkler üzerine ve codestar framework üzerinde varsa örneklerinizi mutlaka paylaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir