Wordpress

WordPress Otomatik Güncellemeleri Kapatmak

Wordpress Otomatik Güncellemeleri Kapatmak

WordPress günümüzde en çok tercih edilen içerik yönetim sistemlerinden bir tanesi, WordPress sitemizi güncel tutmak güvenliğimiz için açısından oldukça önemli. WordPress geliştirici ekibi tarafından her geçen gün güncellenmekte ve kendini güncel tutmaktadır. WordPress core güncellemeleri ile birlikte WordPress eklenti geliştiricileri de kendi eklentilerinde bulunan açıkları veya yeni eklenebilecek yenilikleri görerek kendi eklentilerini bu yönde güncellemeye devam etmektedirler. O yüzden bu yazımızda WordPress otomatik güncellemeleri kapatmak üzerine duracağız.

Peki madem bu kadar önemliyse güncellemeler neden WordPress güncellemelerini kapatmak isteriz? Bazı durumlarda web sitemizi yaparken WordPress core dosyalarına, temamızın dosyalarına veya bazı eklentilerimizin dosyalarına müdahalede bulunabiliriz. Bu değişiklikleri yaptıktan sonra WordPress temamızı veya eklentileri güncellemek istediğimizde yaptığımız değişiklikler de güncellemeyle birlikte gidecektir. 

Tema dosyamız üzerinde yaptığımız değişikliklerin yok olmasını istemiyorsak otomatik güncellemeleri kapatmamız veya eğer temamız destekliyoruz Child-Theme kullanarak onun üzerinde değişiklikler yapabiliriz. Bu sayede temamız güncellese bir temamızın child teması aktif olduğu sürece güncelleme ile birlikte gelen yerlere eğer müdahale ettiyseniz sizin yaptığınız değişiklikler kalmaya devam edecektir.

  1. Eklenti ile wordpress güncellemerini kapatma

  2. WordPress dosyalarından otomatik güncellemeleri kapatma

Eklenti ile wordpress güncellemerini kapatma

Eklenti kullanarak wordpress kullanmak ftp bağlantınız olmadığında veya kod düzenleme bilginiz olmadığında kullanabileceğiniz en sağlıklı yöntemdir. Eklentiyi kullanarak tek tuşla hızlıca işleminizi yapabilirsiniz.

Eklentiyi, WordPress’in admin menüsünden Eklentiler > Yeni ekle diyerek arama yerine Disable All WordPress Updates yazarak yükleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Eklentiyi kurup etkinleştirdikten wordpress temanızı, eklentilerinizi ve wordpress core güncellemelerini kapatmış olacaksınız.

Disable All WordPress Update

WordPress Otomatik Güncellemeleri Kapatmak

WordPress dosyalarından otomatik güncellemeleri kapatma

Şimdi yapacağımız WordPress otomatik güncellemeleri kapatmak için  lütfen tecrübeniz yoksa yapmayınız. Kod bloklarını yanlış koymanız veya bozmanız halinde sıkıntı yaşayabilirsiniz. WordPress sitemizi kurduğumuz ana dizinimizde bulunan wp-config.php dosyamıza müdahalede bulunarak tüm güncellemelerimizi kapatacağız. Ekleyeceğimiz kod satırı sayesinde wordpress core, wordpress temalarımız ve eklentilerimizin otomatik güncellemeleri kapatılacaktır.

define( 'automatic_updater_disabled', true );

Eğer sadece wordpress core dosyalarınızın güncellenmesini önlemek istiyorsanız. wp-config.php dosyasınıza aşağıdaki kod satırını ekleyerek yapabilirsiniz. Lütfen sadece iki kod satırından sadece birini ekleyiniz. Bu sayede gereksiz kod kalabalığından kaçmış olacak hem de kodların çakışmamalarını sağlamız olacaksınız.

define( 'wp_auto_update_core', false );

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir