WordPress alt yapısına sahip web sitenizde bir blog oluşturdunuz veya bir proje yürütmeye başladınız. Artık sitenizde trafik oluşmaya başladı ve google üzerinde siteniz bilinirliğini arttırmaya her geçen gün devam ediyorsa siz de Google’ın sunmuş olduğu Google Adsense kullanarak sitenizde reklamlar yayınlayarak gelir elde edebilirsiniz. Bu yazımızda Google Adsense bize sunmuş olduğu google reklamlarını sitemizde yayınlamak için bize verilen kodu nasıl ekleyeceğimize değineceğiz. WordPress reklam kodunu ekleyelim.

Google Adsense giriş yaptığımızda anasayfada bulunan sitemize eklememizi istediği kodu birkaç yolla sitemizin ‘ <head> </head> ‘  etiketleri arasına ekleyebiliriz.

 • Kodu eklemek için bir eklenti kullanabiliriz. Sitemizin header veya footer kısmına ekleme yapabilmek için kullanılan eklentilerden faydalanabiliriz.
 • Kodu eklemek için tema dosyalarımıza direk müdahale ederek header.php dosyası içerisinde <head> </head> etiketleri arasına ekleyebiliriz.
 • Kullanmış olduğumuz bazı temalar kendi tema özellikleri panellerinde temanın header bölümüne eklememiz için bir alan veriyorsa bu alanı kullanabiliriz.WordPress eklentilerini kullanarak Google adsense reklam kodu ekleme

Google Adsense bize vermiş olduğu kodu eklememiz için kullanabileceğimiz eklentilerden bazıları şu şekildedir. 

 1. Insert Headers and Footers
  Bu eklenti sayesinde sitenizin header ve footer kısmına müdahale edebilirsiniz. Google adsense size vermiş olduğu kodu bu eklentiyi kullanarak header kısmında bulunan <head> </head> etiketleri arasına ekleyebilirsiniz.
 2. Header Footer Code Manager
  Web sitenizin header ve footer alanlarına müdahale edebileceğiniz biraz daha özellikli olan olan bu eklenti sayesinde.sayfalarınıza ve yazılarınıza Google adsense sunmuş olduğu reklam birimlerini kullanabileceksiniz.
 3. Embed Code – Insert Header & Footer Code
  Wordpress alt yapısını kullanan web siteniz için basit ve sade bir eklentidir. Bu eklenti sayesinde Google adsense otomatik reklam birimini kullanabilirsiniz.
 4. WordPress Ad Manager & AdSense Ads – Ad Inserter
  Vermiş olduğum eklentiler arasında en gelişmiş olan eklentilerden biridir. Özel sayfa ve içerikleriniz, bu içeriklerinizin paragraflarına kadar google adsense sunmuş olduğu reklam birimlerini eklemenize olanak sağlayan veya istemediğiniz özel kısımlar varsa oralara da müdahale edebileceğiniz detaylı güzel bir eklenti.
Wordpress reklam kodu ekleme
WordPress – Google Adsense reklam kodları

WordPress header.php kullanarak reklam kodu ekleme

Google Adsense sunmuş olduğu otomatik reklam ve onay kontrol kodunu eklentiler haricinde kendimiz tema dosyalarımıza müdahale ederek ekleyebiliriz. Bu durumda dikkat etmemiz bir durum tema güncellemeleri sırasında eklediğimiz kodun gitme olasılığı bu yüzden tema güncellemelerini yaptıktan sonra header.php dosyamızı tekrar kontrol etmemiz sağlıklı olacaktır.

Tema dosyalarımıza Görünüm-> Düzenleyici -> Tema üst bölümü(header.php) yolunu izleyerek ulaşabiliriz. Bu izlediğimiz yol ile temamıza ait olan header.php dosyamızın kaynak kodlarına ulaşmış oluyoruz. Burada <head> </head> tagları arasına Google adsense bize vermiş olduğu kodu ekleyerek kaydediyoruz.

Bazı durumlarda tema dosyalarımıza wordpress paneli üzerinde düzenleme yapamıyoruz. Bu gibi durumlarda Cpanel üzerinden dosya yöneticisini kullanarak Wp-Content > Theme > Tema ismi yolunu izleyerek header.php dosyamızı düzenleyebiliriz.WordPress tema options üzerinden reklam kodu ekleme

WordPress temalarının bize sunmuş olduğu güzel bir özellik olan tema içerisinde gelen bu özellikler her zaman her temada bulunamıyor. Bazı temalarda Google Analytics olarak bulunan kısım bazı temalarda özel olarak reklam alanları olarak da geçebilmekte. Google analytics kodunu eklediğiniz kısma aynı zamanda reklam kodunuzu da ekleyebilirsiniz.

Ücretsiz CDN nasıl kurulur yazımızı incelediniz mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir