WordPress temalarda hazır bir şekilde gelen bileşen (widget) özelliği sayesinde kullandığımız temamızın tanımlanmış yerlerinde bileşen özelliğini kullanarak düzenlemeler yapabiliyoruz. Fakat bir wordpress developer isek kendi temamızı kodlarken bileşen özelliğini temamıza kendimizin eklemesi gerekmektedir.

Bileşen özelliği ekleyerek birçok şey yapabiliriz. Sadece bileşenleri kullanarak sitenizin anasayfasını tasarlatabilir, menülerinizi oluşturabilirsiniz. Bileşenlerin ( widget ) genel kullanımı sayfa içerisinde sağ veya sol sütunları düzenlemek üzerine kuruludur. Bunun haricinde sitenizin alt kısmı ( footer ) içinde kullanılmaktadır.

Bileşenlerin temamızın için önemi, temamızı daha kullanışlı bir hale getirmesidir. Bu sayede temamızı kullanan kişiler bileşenlerin olduğu yerleri kendileri daha rahat bir şekilde düzenleyebilirler. Bu sayede temanız daha kullanışlı olarak yorumlanacaktır. Temamıza bileşen ( widget ) özelliği eklemek için tema klasörümüzün içerisinde bulunan functions.php dosyasının içine bir kod bloğu eklememiz gerekiyor. Bu kod bloğu sayesinde wordpress alt yapımımıza bileşen özelliğini tanıtıp aktif etmiş olacağız.

function new_widgets_init() {

register_sidebar( array(

‘name’ => ‘Right-Sidebar-1’,

‘id’ => ‘Right-Sidebar-1’,

‘description’ => __( ‘Right-Sidebar-1’),

) );

}

add_action( ‘init’, ‘new_widgets_init’ );

 

Yukarıda ki kod bloğunda new_widgets_init() fonksiyonu oluşturup sidebar kayıt işlemi gerçekleştiriyoruz. Burada ben Right-Sidebar-1 ismini kullanmayı tercih ettim. Şimdi Right-Sidebar-1 isminde bileşenimiz wordpress panelinde görünüm-> bileşenler altında gözükecektir.

Oluşturduğumuz bileşeni temamızın herhangi bir yerinde göstermek yani ekrana yazdırmak istiyorsak aşağıda ki kod bloğunu kullanmamız gerekmektedir.

<?php if ( !function_exists(‘dynamic_sidebar’) || !dynamic_sidebar(‘Right-Sidebar-1’) ) : ?>

Wordpress tema bileşen eklemek
Bileşenler menüsünde ki görüntümüz

Bu kod bloklarını kullanarak wordpress temamıza bileşen ( widget ) özelliğini eklemiş olduk. İkinci kod bloğu sayesinde oluşturmuş olduğumuz bileşenimizi ekrana yazdırmış olduk. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir