WordPress dünyası çok geniş bir alan. Bu dünya içerisinde birçok eklenti ve temalar bulunmakta. Fakat bu hizmetlerin hepsi maalesef Türkçe olarak bulunmuyor. Bu yüzden bazı kullandığımız eklenti veya temaları türkçeleştirme ihtiyacı oluşuyor. Ben de bu yazımda sizlere WordPress tema türkçeleştirme konusunda eklenti kullanarak nasıl hızlı bir şekilde düzenleyebileceğimizi göstereceğim.

WordPress tema türkçeleştirmek için 3-4 yöntem bulunmakta fakat ben herkesin rahatlıkla kullanabileceği eklenti yöntemiyle türkçeleştirme işlemini sizlere anlatacağım. Diğer yöntemler arasında temanızın var ise dil dosyasına ulaşarak bu değişikliği gerçekleştirmeniz veya komple tema içerisinden değişiklik yapmanız gibi yöntemler bulunmakta. Tema dosyaları içerisinden türkçeleştirdiğiniz zaman tema güncellediğiniz taktirde türkçe olan kısımlar gidecektir.

  1. Loco Translate 

Loco Translate eklentisi wordpress tema ve eklentilerimizi rahatlıkla türkçeleştirmemizi sağlayan bir wordpress eklentisidir. Bu eklenti sayesinde hem temamızı hem de eklentilerimizi türkçeleştirebiliriz. Eğer wordpress tema veya eklentiniz içerisinde bir dil dosyası yok ise bu eklenti sayesinde dil dosyası oluşturarak da işlem yapabilirsiniz.

Bu eklenti ile birlikte isterseniz wordpress panelinizin dili üzerinde bile değişiklikler gerçekleştirebilirsiniz.

Wordpress tema türkçeleştirme

Loca Translate eklentisi içerisinde bulunan menüler arasında Themes menüsünü seçtiğimizde karşımıza sitemizde kurulu olan temalar gelmektedir. Türkçeleştirmek istediğimiz temayı seçip devam ettiğimizde eğer temamızda bir dil dosyası varsa karşınıza yukarıda ki gibi bir görüntü gelecektir.

WordPress tema türkçeleştirme

Kullandığınız temada dil dosyası bulunmuyorsa New language diyerek Türkçe dil dosyanızı temanıza ekleyebilirsiniz. Bu işlemleri yaptığınızda aşağıda ki görselde olduğu gibi türkçeleştirme paneli karşınıza gelecektir.

Wordpress tema türkçeleştirme adımları

Bu panelde Source text diye belirtilen alanda temanızın dilinde olan değiştirmek istediğimiz alanlar mevcut. Türkçeleştirmek istediğimiz kelime veya cümleyi seçerek alt kısımda bulunan Türkçe alanına Türkçe karşılığını yazabiliriz. İsterseniz sağ panelde yorum kısımı mevcut burada çeviri işlemi yaptığınız kelime veya cümleyle alakalı yorum bırakabilir ve sitenizde başka çeviri yapanlar varsa onları da bu konuda bilgilendirebilirsiniz.

Türkçeleştirme işlemi yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli başlık ise türkçeleştirme yaparken bazı kelime veya cümleler içerisinde yüzde (%) işaretini göreceksiniz. Bu bir değişken olarak tanımlanmaktadır. Türkçeleştirme yaparken bu yüzde ( % ) işaretini aynı şekilde kullanarak türkçeleştirme işlemi sırasında hata yapmamış olursunuz.

Örnek olarak %2$ Comments olan yeri türkçeleştirmek istediğimizde Türkçe alanına gireceğimiz metin şu şekilde olmalıdır. %2$ Yorumlar orada değişken olarak belirtilen kısım yorum sayısıdır. Yaptığını değişikliklerden sonra Save diyerek değişikliklerinizi kaydetmiş olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir