Öne çıkarılmış görsel özelliği nedir?

Bu özellik eski sürümlerde özel alanlar kullanılarak ekleniyordu. Yazı ve içeriklerimiz de kullanabileceğimiz küçük resim olarak veya istediğimiz boyutta gösterim yapmamızı sağlayan bir özellik diyebiliriz. Bazı temalarda yazıya eklediğiniz ilk görseli öne çıkarılmış görsel olarak algılatabiliyorsunuz. Fakat artık özel olarak kendimiz yazılarımızda veya sayfalarımızda görsel olarak kendimizin seçtiği özel bir görseli gösterebilmekteyiz.

WordPress temamıza öne çıkarılmış görsel eklemek

Temamıza özellikleri ekleyip çıkardığımız functions.php dosyamız burada da büyük önem arz etmektedir. Functions.php dosyamız diğer yazılarımdan da hatırlayacağınız üzere tema klasörümüzün içerisinde yer almaktadır. Eğer kodladığınız temada bu dosya yoksa mutlaka oluşturmanız gerekmektedir. Functions.php dosyamızın içerisine ekleyeceğimiz kod blokları sayesinde birçok özellik temamıza kazandırabiliyoruz. Biz bugün ki yazımızda temamıza öne çıkarılmış görsel özelliği için belirli kod blokları ekleyeceğiz. PHP taglarımızın arasına aşağıda ki kod bloğunu ekliyoruz. Temanıza wordpress tema özellikleri paneli eklemek isterseniz yazımı inceleyiniz.

if (function_exists(‘add_theme_support’)) {
add_theme_support( ‘post-thumbnails’ );
set_post_thumbnail_size( 640, 480, true ); // Normal Değerler
add_image_size(‘resim-kucuk’, 250, 175, true); // Küçük Resim
add_image_size(‘resim-buyuk’, 450, 290, true); // Büyük Resim
/* dilediğimiz kadar boyut ve alan ekleyebiliriz */
/* örnek: add_image_size(‘ne-isterseniz’, 999, 999, true); */
}
Yukarıda ki kod bloğu wordpress temamıza öne çıkarılmış görsel özelliğini eklemek için yeterli kod bloğudur. Bu kod bloğu sayesinde eklenilen görsellerin normal, küçük ve büyük görsel olarak değerlerini atama yapabiliyoruz. Bu çözünürlükleri kod bloğunda da belirttiğim gibi add_image_size diyerek çoğaltabiliriz. Şimdi ise temamıza kazandırdığımız bu özelliği nerede kullanmak istiyorsak orada bazı kod satırları eklememiz gerekmektedir. Genellikle yazı ve sayfalarımızı kodladığımız single.php ve page.php sayfalarında vereceğim kod satırlarını kullanarak eklenen görselleri çağırabiliriz.
/* eğer direk resmi göstermek istiyorsak bu kodu kullanacağız */
<?php the_post_thumbnail(‘resim-kucuk’);?>
/* eğer bir seçici ( class ) eklemek istiyorsak bu kodu kullanacağız */
<?php the_post_thumbnail(‘resim-kucuk’, array(‘class’ => ‘seçici’));  ?>
/* ” seçici ” kısmına class adını yazarak kullanabilirsiniz */
/* ” resim-kucuk ” kısmına yazdığımız değeri fonksiyonlar dosyamızda oluşturduk. */
Öne çıkarılmış görsel görüntüsü
Bu kod satırlarını kullanarak istediğimiz yerde gösterim sağlayabiliriz. Direk eklediğimiz çözünürlüklerde bu özelliği kullanmak istersek <?php the_post_thumbnail(‘resim-kucuk’);?> bu kod satırı bizim için yeterli olacaktır. Functions.php dosyamızın içerisine hatırlarsanız resim-kucuk diye bir çözünürlük tanımlaması yapmıştık. Bu çözünürlük değerlerinde çekilen postun görselini çekmesi için kullanabiliriz. Çekilen görsele herhangi bir class uygulamak istersek eğer <?phpthe_post_thumbnail(‘resim-kucuk’, array(‘class’ => ‘seçici’));?> bu kod satırını kullanarak seçici yazan yere hazırlamış olduğunuz CSS classını belirterek atama yapabiliriz. Bu sayede öne çıkarılmış görseller çekilirken bizim atamış olduğumuz css öne çıkarılmış görselimiz için tanımlanmış olacaktır.
Temalarınızı kodlamaya devam 🙂 Farklı öneri ve düşünceleriniz için yorum yapmayı veya benimle iletişime geçmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir